Pilveteenused teenused koju ja kontorisse

Milles on asja point? Kellele, milleks ja miks?

Lühidalt öeldes lihtne võimalus võtta oma andmed ja veebiteenused sinu enda kontrolli alla mitte hoida neid mööda maailma laiali hüpoteetilises pilves koos miljonite teiste kasutajate andmetega.
Pikemalt –  milleks jagada dokumente, pilte ja muid faile Googli, Microsofti, Dropboxi või mõne teise pilveteenuse pakkujaga kui neid saab hoida enda kontrolli all, privaatsena mitte kolmanda osapoolte serveris. Lahendus on ehitada oma personaalne pilv ehk sünkroonida ja salvestada oma faile läbi interneti sulle kuuluval andmekandjal, tekitades sinna ligipääsu ja funtsionaalsuse nagu eelpool loetletud pilveteenustel. See ei eelda kalli serveri ostmist ja kokkuvõttes võib olla ka soodsam kui pilveteenust sisse osta sest mahtu piirab ainult kasutuses oleva andmekandja suurus.

Raspberry piMissugune riistvara sobib serveriks?

Edukalt saab serverina kasutada Raspberry pi miniarvutit koos sinna juurde kuuluva andmekandjaga, soovitavalt kiire SSD kettaga, siis ei ole komplektis mitte ühtegi liikuvat osa ja server on hääletu mitte ei unda ja kohise. Ka antud veebiserver jookseb pisikesel, umbes pangakaardi suurusel ühest trükkplaadist koosneval Raspberry pi 4 arvutil. Loomulikult võib kasutusele võtta ka võimsama masina milleks sobib iga arvuti, server või laptop millele on võimalik paigaldada Linux operatsioonisüsteem.

Mis tarkvara ja teenuseid saan kasutada? Enimlevinud näited sadadest võimalikest:

Nextcloud

Sobilik pilvelahendus  asendamaks pilveteenuseid nagu Microsoft OneDrive, Google Drive või Dropbox. Erinevalt loetletud pilveteenustest on sinu andmed sinu enda käes ja kontrolli all. Sinu enda hallatavad ja manageeritavad. Andmete mahtu piirab ainult kõvaketta suurus. Luua saab piiramatul arvul kasutajakontosi, anda kasutajatele erinevad ja lihtsasti hallatavad ligipääsu õigused, jagada faile ettevõtte siseselt, kasutaja gruppidele või jagades linke failidele kas avalikult või parooliga kaitstult. Failide sünkroniseerimiseks on olemas töölaua rakendus nii iOS kui Windows arvutitele, samuti mobiili rakendus iPhone ja Android telefonidele. Kogu ühendus on kaitstud turvalise SSL / HTTPS protokolliga.
Nextcloud sisaldab vidinate tuge. Kasutusele saab võtta kalendrid, aadressiraamatud, pildigaleriid, kaardid ja chat kliendi, facebook messengeri analoogi kus kogu andmevahetus toimub läbi enda serveri. Lisaks veel palju muud: näiteks on võimalik kasutada analoogset asukoha jagamise ja salvestamise teenust läbi nutitelefoni nagu Google maps seda pakub. Selle vahega, et sinu asukoha ajalugu on salvestatud sinu enda seadmesse ja seda tead ainult sina ise mitte “suur vend”. Detailsema info Nextcloudi kohta leiab siit

WordPress

Hoia oma kodulehte või blogi isiklikus serveris mitte igakuise tasuga virtuaalserveris Zone.ee’s, Veebimajutuses, Telias jne…
Jah! Saab kasutusele võtta ka vabalt valitud domeeninime ja turvalise https protokolli. Fix ip aadress ei ole vajalik eeldus. Käesolev veeb jookseb mobiilse internetiühenduse taga millel on dünaamiline IP aadress.

.Home Assistant

Nutividinate (erinevad lülitid, ukse- ja akna andurid, nutitermostaadid, nutivalgustus, temperatuuri- ja niiskus sensorid) ühtne juhtimiskeskus ja monitooring. Kontrolli ja halda oma nutividinaid ja targa kodu seadmeid keskselt ja enda serveris. Võimalik luua ahela tüüpi reegleid ehk üks targa kodu seade “suhtleb” teistega.

TurvakaameraMotionEye

Salvesta valvekaamera striim/pildid oma serverisse mitte pilve. Distantsilt juhitav nii mobiilist kui arvutist. Võimalik salvestada liikumistuvastus reziimis või 24/7. Teavitusi saab tellida e-mailile. Laialdaselt seadistatav. Jägi oma kaameraid privaatselt kohtvõrgus või läbi vpn ühenduse mitte “hiina” serveritest. Ligipääs võimalik nii administraatori reziimis kus saab kaameraid konfigureerida ja lisada + tavakasutaja reziim mis võimaldab kaameraid ja salvestusi jälgida

Wireguard / OpenVPN

Loo turvaline ühendus oma serveriga läbi Wireguard või OpenVPN protokolli nii arvutist, tahvlist kui mobiilist. Ühendus on kaitstud SSL-/TLS protokolliga.

AdblockpiHole

Blokeeri tüütud reklaamid ja hüpikaknad terves kodu või kontori võrgus, piHole blokeerib reklaamid juba enne arvutisse jõudmist ja seetõttu on veebilehtetel keeruline tuvasatada, et kasutate “adblock” süsteemi. Kiirem ja tõhusam kui brauseri “widget” tüüpi reklaamiblokeerijad ja mis peamine – reklaamivaba on terve võrk ja black/white listid on keskselt hallatavad läbi veebikeskonna ja rakenduvad kogu võrgule.

UrBackup

Backup server millele on saadaval Windows klient. Võimaldab kõik võrgus olevad Windows arvutid seadistada automaatseid tagavara koopiaid tegema serverisse. Veebist hallatav ja lihtne taastamis protsess üle võrgu või alglaadimis meedialt.

Palju see kõik maksab?

Kõik siin artiklis loetletud tarkvara on “Open Source” ehk vabalt kasutatav. Maksab ainult järgnev:

  • Serveri riistvara mis sõltub kasutajate arvust, valitud veebiteenustest ja veel mõnest mõjutajast. Paljudel juhtudel on aga täiesti sobilik ja kasutatav Raspberry Pi 4 miniarvutist ja SSD andmekandjast koosnev komplekt mille hint näiteks 1TB SSD korral jääb alla 200.- euri.
  • Domeeni registreerimine ja DNS teenus. Juhul kui aga domeeni ei vajata ja süsteemi jaoks on väline staatiline ip aadress siis jääb antud kulu ära.
  • Tarkvara paigaldus ja konfigureerimine sõltuvalt töömahust

Huvi korral uuri lisa e-maili teel info@kiirabi.me või helista 554 1001